Pokud chcete, aby vaše dítě mělo pravidelný a kvalitní spánkový režim, nastolte ho co nejdříve. Novorozenec má ještě spánkové rytmy často přehozené, nepravidelné. Po několika dnech až týdnech však máte šanci nastolit děťátku alespoň orientačně určitý režim. Pomůže nejen jemu, ale i vám.
Jak pomoci lepšímu spánku
Večerní rutina spojená s převlékáním do pyžamka, kojeneckou masáží, „čtením“ knížky či koupáním může pomoci už tříměsíčnímu děťátku k lepšímu spánku a pravidelnému režimu.
Vědci z University of Illinois Urbana-Champaign si všimli, že nastolení takové rutiny u tříměsíčních dětí jim pomáhá i ve věku 2 let.
U 12měsíčních dětí byl efekt večerní rutiny očividný – děti zvyklé na pravidelný večerní režim spali déle a měli méně rušivý spánek ve věku 18-24 měsíců. Výsledky své studie zveřejnili vědci v magazínu Sleep.
Jak upozorňuje hlavní autorka studie Barbara H. Fiesa, dosud byly známé příznivé vlivy večerní rutiny na starší děti, avšak tato studie zkoumá našich úplně nejmenší.
Ačkoliv se dítě brání, možná ještě polední spánek potřebuje. Co si všímat?
Věkem se to zlepší
Studie byla provedena dotazníkovou formou u téměř 500 maminek. V dotazníku byly otázky týkající se spánkových návyků, času ukládání ke spánku, času buzení, času potřebného na usnutí dítěte či počtu probuzení za noc.
Maminky se vyjadřovali ke způsobu ukládání dítěte ke spánku a tomu, co je součástí večerní rutiny – mytí zoubků, oblékání pyžama, koupání, čtení či pusa na dobrou noc od všech členů rodiny.
Čas ukládání ke spánku byl různý, od 18. hodiny do půlnoci, průměrně chodili tříměsíční děti spát o 21:30, dvouleté kolem 21:00. Děti se přirozeně budily v noci častěji ve věku tří měsíců, počet probuzení do věku 2 let klesal. Častěji měli potíže se spánkem dívky.
Příznivé účinky nastolení pravidelného večerního režimu a rutiny se ukázaly už ve věku 12 měsíců.
Noční můra rodiče
Večerní ukládání ke spánku čas od času připomíná noční můru. Často to nebývá proto, že dítě ještě není unavené, ale protože je už unavené příliš. Mnoho dětí na přílišnou únavu reaguje odmítáním všeho, a tedy i odchodu do postele. V době extrémní únavy na dítě nezabírají hrozby ani tresty, neboť dítě je zkrátka „mimo“.
S rozvojem rodičovských schopností časem přijdete na to, co „zabírá“ na konkrétní vašeho potomka. Někteří rodiče v době krize volí okružní jízdu autem po sídlišti, část rodičů dítě „uhojdá“ v nosiči na míči, jiní se uloží na spánek a dítě se zkrátka přidá. Neexistuje univerzální rada.
Redakce radí: Každý rodič dbá o blaho svého dítěte, inspirujte se trendy v péči o děti.
https://juniormedia.cz/strach-ze-tmy-je-u-deti-bezny-jak-jim-rodice-mohou-pomoci/
https://algoman.cz/kravata-je-tradicni-symbol-elegance/
https://budemesihrat.cz/pripravte-svuj-dum-pro-vase-novorozene-miminko/