Školky, rodiče předškoláky i dětští lékaři se poslední dny dostaly do začarovaného kruhu chaosu. I my, když jsme se v redakci snažili dobrat k správné odpovědi.
5 dní v měsíci celkem, nebo 5 dní po sobě a pak zas?
Vyznat se v Slovenské vyhláškách a zákonech, opatřeních, nařízeních a neustálých změnách, zejména za poslední odbobí pandemie, dá věru nejednomu Slovákovi pořádně zabrat. Dokonce i tomu příslušnému.
Zatímco se rodiče školáků a školkařů jako tak naučili orientovat se po nástupu školním semaforem, nařízeními, prohlášeními k dotaci na obědy, k daňovým bonusem, zda prohlášeními o bezpríznakovosti, které jsme předtím znali, jako prohlášení o bezinfekčnosti, nyní přišla další třešnička na dortu.
A tou jsou nová pravidla pro děti v mateřských školách, které jsou však již předškoláky a od tohoto roku je jejich docházka do školky povinná.
Předškoláci už po novém potřebují i omluvenky – jako žáci ve škole
Z tohoto důvodu se k nim po novém přistupuje podobně, jak ke žákům ve škole. A tedy kromě toho, že tak jako všichni ostatní rodiče školkařů musí předkládat písemné prohlášení o bezpríznakovosti při prvním nástupu do mateřské školy a také po každém přerušení docházky do mateřské školy v trvání 3 a více po sobě následujících kalendářních dnů (včetně víkendů a svátků), tak pro rodiče předškoláky platí další nová povinnost – a to omluvenky.
Každá školka jinak, která má pravdu?
A tady nastal chaos posledních týdnů. V zákoně i ve vyhláškách je hned několik vět, které způsobily, že některé školky mají jiná pravidla než ty druhé. Nastaly dvě různé situace:
1) Část Slovenská rodiče proto dostala od své mateřské školy informaci, že dítě mohou ospravedlnit jen 5 dní v měsíci – a to celkově v měsíci. Jinak potřebují potvrzení od lékaře.
2) Další část rodičů zas dostala informaci, že mohou ospravedlnit maximálně 5 dní, pak už potřebují potvrzení od lékaře, ale těchto 5 dní souběžně není omezených jen na 5 dní v měsíci. V praxi to tedy více rodiče i školky (ale i školy) berou tak, že dítě chybí 5 vyučovacích dní – pak přijde například na den, dva zpátky, a pak může chybět zas 5 dní, které mu omluví pouze rodič, stále bez lékaře.
Když jsme zjišťovali situaci ve školkách, opravdu jsme se povídali is ředitelkami, které hovořily o tom, že výklad zákona dokonce preberalli se zřizovatelem, a na základě toho upozornili rodiče, že dítě může vynechat maximálně 5 dní v měsíci.
Zároveň jsme se však povídali is ředitelkami, které zas řekli, že tomu také velmi nerozumí, a tak se řídí pravidlem jako školy, tedy 5 dní za sebou a pak lékař, ale že počet dní v měsíci nijak neomezují.
No a pak tu byli rozčarovaní dětští lékaři, kteří tvrdí, že rodiče nemají právo žádat potvrzení, a že ani školky nemají zbytečně zatěžovat systém. A proto se mnohým rodičům stalo, že jim lékaři potvrzení odmítli vystavit.
Výsledkem byl neuvěřitelný zmatek rodičů i mateřských škol. Po tom, co jsme se rozhodli situaci rozslúknuť a zeptat se přímo ministerstva školství, třeba uznat jednu věc – není se co divit, že si to každý vysvětlil jinak, protože v spleti slov člověk těžko pochopil, na co narážely a jak si vysvětlovali zákon ti , kteří ho napsali. Do hlavy jim asi nikdo nevidí a také nám tento problém ministerstvo objasnilo vlastně nadvakrát.
https://krkouni.cz/5-zpusobu-jak-detem-nechtene-branime-v-jejich-vyvoji/
https://juniormedia.cz/zjistilo-se-v-jakem-veku-jsou-teens-nejvice-zranitelni-vuci-socialnim-mediim/
https://krasnaseniorka.cz/imunita-zdravi-i-krasa-s-vitaminem-c/