Instagram je plný nebezpečného obsahu pro naše děti
I vy jste si všimli, že na sociálních sítích je většinou všechno dokonalé? Pravdou ale je, že tento nepravdivý obraz nejvíce ubližuje právě dětem, které na Instagram tráví více času, než je zdravé. Není divu, že u teenagerů přetlak dokonalých obrázků dokonalých životů a těl mění pohled na vlastní život a tělo a formuje pohled na svět.
Škodlivý vliv sociálních sítí na děti a teenagery si uvědomujeme všichni. Když si 14-letá Britka Molly sáhla na život, její rodiče nečekali, že jí v mobilu najdou enormní množství obrázků sebepoškozování a návodů na sebevraždu – vše na účtu Instagramu.
Prostudovat jejich nezvládla ani policie či právníci – pro jejich brutalitu. „I na nás je to příliš …“ Převzal nějak Instagram zodpovědnost? Wall Street Journal se dostal k interním dokumentům, z nichž vyplývá, že už léta si je vědom svého škodlivého vlivu na mladé lidi, zejména dívky. No na veřejnosti prohlašuje pravý opak.
Data z uniklých dokumentů
Hned na úvod udáváme výsledky publikované na Dailymail.co.uk z některých interních online průzkumů a studií Facebooku, které poslední tři roky zkoumali vliv Instagramu (vlastní ho Facebook) na mladé: co si v souvislosti s Instagramom začali vysloveně uvědomovat:
Nemám dost kamarádů: 32% uživatelů Instagramu z USA / 33% z UK
Nemám dost peněz: 42% USA / 42% UK
Nejsem dost atraktivní / y: 41% USA / 43% UK
Chci se zabít: 6% USA / 13% UK
Chci si ublížit: 9% USA / 7% UK
Cítím se smutná / ý, depresivní / y: 10% USA / 13% UK
Další transatlantická studie odhalila, že 32% dívek mladistvých tvrdí – pokud se cítím špatně v souvislosti s vlastním vzezřením, tělem, vystupováním, Instagram to ještě zhoršuje.
Stejně jako pocity úzkosti a deprese. Závěr výzkumníků? Na 1 z 3 dívek ovlivňuje Instagram negativní. Zhoršuje vnímání sebe a svého vzezření. Z podobného průzkumu vyplynulo, že až 14% chlapců z USA se stejně kvůli Instagramu „cítí špatně“.
Na veřejnosti vyzdvihovali pozitivní vliv, negativní zlehčovali
Připomínáme, že 40% uživatelů Instagramu je ve věku 22 let a méně a více než polovina ženského rodu. Tyto výsledky se objevily i v prezentaci pro interní účely v březnu 2020: z toho vyplývá, že si šéfové facebookovských gigantu negativní – toxický dopad Instagramu dobře uvědomovali.
Přesto se s výsledky nepodělili s veřejností a později ve veřejném vystoupení výkonný šéf Facebooku Mark Zuckerberg, prohlásil, že platforma má pozitivní efekt na mentální zdraví dětí (tvrzení nepodložil žádnými konkrétními výzkumy) a šéf Instagramu Adam Mosser prohlásil: „podle průzkumů má platforma na mentální zdraví teenagerů vliv docela malý „.

Děti si myslí, že to, co je na Instagram, je „pravda“
Instagram je sociální platforma primárně zaměřena na sdílení obrazového materiálu. Lety se vypracovala na propagaci jen toho nejlepšího, nejkrásnějšího a nejdokonalejšího – nejúspěšnější životní momenty, bohatství, moc, perfektní životní styl, fitness štíhlé těla, dokonalé tváře hvězd, celebrit, influencerov …
Zpětně tato popularizace nerealistických, filtrovaných obrázků „nutí“ uživatelů kopírovat, opakovat, porovnávat se, ukazovat, že jsou lepší, a tedy soutěžit. Instagram tak funguje návykově, z čehož profituje.
https://superdeti.cz/deti-rozpoznaji-cizi-jazyk-uz-ve-ctyrech-mesicich-skoda-nevyuzit-jejich-potencialu/
https://krysaci.cz/rodice-mate-secteno-kolik-zaplatite-za-pomucky-pro-skolaka/
https://superdeti.cz/kdy-umeni-leci-deti/